Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski

Zapraszamy na kolejny wykład towarzyszący wystawie. Tym razem bohaterem będzie kontrowersyjny i niepokorny Xawery Dunikowski! 12 marca (poniedziałek), godz. 17.00, Gmach Główny, sala 243.

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie:
„Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.

Tematem spotkania będzie:
Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski
Wykład dr Elżbiety Błotnickiej-Mazur

Termin: poniedziałek 12 marca, o godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 243

Xawery Dunikowski (1875-1964) to bez wątpienia jeden z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku, zaskakujący różnorodnością poszukiwań artystycznych. Uczeń m.in. Bolesława Syrewicza i Konstantego Laszczki, za sprawą krakowskiego nauczyciela początkowo ulegał w swoich rzeźbach wpływom Rodina. Dość szybko jednak odnalazł oryginalną drogę twórczą, by już na początku XX wieku stworzyć swoje najsłynniejsze dzieła, takie jak „Tchnienie”, „Fatum”, czy cykl „Kobiet brzemiennych”. Ich siła wyrazu tkwiła w pozbawieniu bryły detalu na rzecz ekspresji sumarycznej, zgeometryzowanej formy.

Profesor rzeźby w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, autor kilku ciekawych pomników, zrywający w swojej twórczości z regułami sztuki akademickiej, był także Dunikowski barwną osobowością i jak każdy geniusz – dla współczesnych – kontrowersyjną.

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

plakat wydarzenia

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *