„Jak kukiełki zastygły ich figurki małe”. Dzieci Tadeusza Makowskiego.


Zapraszamy na ostatni już wykład towarzyszący wystawie w Muzeum KUL. Tym razem będzie on poświęcony twórczości Tadeusza Makowskiego. 11 czerwca,
godz. 17.00
, Gmach Główny KUL, sala 243.

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie:
„Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.

Tematem spotkania będzie:
„Jak kukiełki zastygły ich figurki małe”. Dzieci Tadeusza Makowskiego.
Wykład dr. Marcina Pastwy

Termin: 11 czerwca 2018, godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 243   

Tadeusz Makowski (1882-1932) niesłusznie zapomniany świadek przemian w sztuce nowoczesnej, potrafiący awangardowe tendencje malarstwa europejskiego (kubizm, ekspresjonizm) połączyć z fascynacją twórczością Dawnych Mistrzów. Poszukiwania formalne, surową dyscyplinę zgeometryzowanych rozstrzygnięć malarskich i próbę „syntezy pierwiastka ludzkiego spotykanego w przyrodzie” uczynił fundamentem własnej wizji twórczej. Kluczowy motyw jego prac prezentowanych na wystawie — postać dziecka, sprowadzona do drewnianej lub papierowej zabawki — będzie głównym wątkiem wykładu i okazją do postawienia pytań dotyczących zarówno naiwnej, odrealnionej rzeczywistości obrazów Makowskiego, jak też dziedzictwa jakie pozostawił dla młodych polskich twórców.

Tadeusz Makowski, Dzieci, po 1929, ołówek, akwarela na papierze

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *