BOZNAŃSKA, WYCZÓŁKOWSKI, DUNIKOWSKI i inni. KOLEKCJA MISTRZÓW KRZYSZTOFA MUSIAŁA

Ponad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, prezentujemy na nowej wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

Owe dzieła to część wielkiej kolekcji sztuki polskiej należącej do kolekcjonera Krzysztofa Musiała. Jego pokaźny zbiór uważany jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się nań przeszło 700 dzieł, głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb z zakresu sztuki nowoczesnej oraz najnowszej.

Fascynacja Krzysztofa Musiała polskim malarstwem i kolekcjonerstwem zaczęła się od obrazów Olgi Boznańskiej (1865-1940). Jest to obecnie największy zbiór dzieł tej artystki będący w posiadaniu prywatnym w Polsce. W Muzeum KUL można zobaczyć kilka jej prac, niezwykłe portrety i kameralne martwe natury. Uderza w nich niepowtarzalny styl artystki, tak wieloznaczny, enigmatyczny, a przy tym nastrojowy.

Olga Boznańska, Autoportret z pędzlem i kwiatami, ok. 1906, olej na desce, fot. B. Szafrańska

Kolekcja mistrzów jest różnorodna tematycznie i stylistycznie. Znajdziemy w niej zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, rzeźby z brązu i gipsu. Tematami prac są autoportrety,  portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, krajobrazy, studia… Dobór artystów, to reprezentacja tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się nowoczesnego malarstwa polskiego.

Julian Fałat, Zakole rzeki zimą, 1907, olej na sklejce, fot. B. Szafrańska

Prace mistrzów przełomu XIX i XX w., tworzą wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski, którą reprezentują m.in. Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski.

Wielowątkowo ukazana jest także sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowe obrazy m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, czy awangardowego Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego, prezentują bardzo różnorodny oraz intrygujący obraz rozwoju plastyki tego okresu.

Xawery Dunikowski, Półpostać kobiety, ok. 1916-1920, fot. B. Szafrańska

Kilkanaście stylów, ponad  40 wybitnych nazwisk i przeszło 80 prac. Kolekcja mistrzów prezentowana w Muzeum KUL to wyjątkowa okazja aby prześledzić i należycie docenić złożoność i niezwykłe bogactwo polskiej sztuki nowoczesnej.

Krzysztof Musiał jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz prestiżowej szkoły biznesu INSEAD w Fontainebleau. Od 1979 roku pracował we Francji, Niemczech, Anglii i USA. W latach 1990 – 2001 kierował założoną przez siebie firmą ABC Data w Warszawie, będącą jednym z liderów polskiego rynku komputerowego. Przez wiele lat sponsorował w kraju i za granicą różne przedsięwzięcia artystyczne: wystawy, koncerty, spektakle teatralne i operowe, kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, twórczość literacką; wspiera również państwowe zbiory muzealne w Polsce. Jest właścicielem pokaźnej kolekcji polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby. W 2002 roku został laureatem konkursu “Mecenas Kultury” 2001.

Termin wystawy: 27 października 2017 – 30 września 2018
Kuratorzy wystawy: Anna Szlązak, Krzysztof Przylicki

Wstęp bezpłatny.

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Gmach Główny,  sala 29
tel. 81 445 40 29
muzeum.kul.pl

Pobierz ofertę edukacyjną do wystawy
muzeumKUL_oferta_edukacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *