Eksponaty z Muzeum KUL na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Dla uczczenia stulecia urodzin papieża Polaka Zamek Królewski w Warszawie prezentuje wyjątkową wystawę. Z Muzeów Watykańskich wypożyczonych zostało siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, m.in. Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, czy Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu,  które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

Wśród znakomitych dzieł znalazły się także eksponaty związane z Karolem Wojtyłą z kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To m.in. siedemnastowieczny drewniany Krucyfiks, który stanowił część ołtarza polowego na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL  podczas wizyty Jana Pawła II na uczelni 9 czerwca 1987 r. Ponadto wyeksponowano tron z herbem papieskim używany podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w auli KUL (9 VI 1987), który zaprojektowała wybitna artystka Maria Chomentowska (1924-2013). Do Warszawy wypożyczony został także gipsowy model pomnika Jana Pawła II ze Stefanem kard. Wyszyńskim, projektu Jerzego Jarnuszkiewicza (1919-2005). Odlany na jego wzór w brązie monument jest uważany za jeden z najsłynniejszych pomników papieskich  (obecnie na dziedzińcu KUL). Wystawę zdobi także przepiękna grafika z wizerunkiem Ojca Św. Jana Pawła II wypożyczona na tę okazję z Instytutu Jana Pawła II KUL. Lista wszystkich eksponatów na końcu wpisu.

Jak podkreśla organizator: celem wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który przekonywał, że kultura musi mieścić w sobie pełną prawdę o człowieku, zarówno tę w wymiarze naukowym, jak i tę, którą zawiera w sobie religia, by czynić go  w pełni człowiekiem, osobą. W ujęciu Wojtyły kultura, którą człowiek tworzy i przez którą jest jednocześnie kształtowany, winna być zanurzona w wartościach moralnych wypływających wprost z Ewangelii. Sztuce i nauce wyznaczył rolę nośnika tych wartości.

Polecamy uwadze niezwykle ciekawy program online towarzyszący wystawie. Pierwsze spotkanie już 23 marca!


Krucyfiks, pracownia lubelska (?); pocz. XVII w.; rzeźba pełnoplastyczna; drewno, resztki zaprawy kredowo-klejowej; wys. 216 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL III-333; krucyfiks stanowił część ołtarza polowego na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (9 VI 1987)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *