Eksponaty z Muzeum KUL na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Dla uczczenia stulecia urodzin papieża Polaka Zamek Królewski w Warszawie prezentuje wyjątkową wystawę. Z Muzeów Watykańskich wypożyczonych zostało siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, m.in. Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, czy Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu,  które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

Wśród znakomitych dzieł znalazły się także eksponaty związane z Karolem Wojtyłą z kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To m.in. siedemnastowieczny drewniany Krucyfiks, który stanowił część ołtarza polowego na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL  podczas wizyty Jana Pawła II na uczelni 9 czerwca 1987 r. Ponadto wyeksponowano tron z herbem papieskim używany podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w auli KUL (9 VI 1987), który zaprojektowała wybitna artystka Maria Chomentowska (1924-2013). Do Warszawy wypożyczony został także gipsowy model pomnika Jana Pawła II ze Stefanem kard. Wyszyńskim, projektu Jerzego Jarnuszkiewicza (1919-2005). Odlany na jego wzór w brązie monument jest uważany za jeden z najsłynniejszych pomników papieskich  (obecnie na dziedzińcu KUL). Wystawę zdobi także przepiękna grafika z wizerunkiem Ojca Św. Jana Pawła II wypożyczona na tę okazję z Instytutu Jana Pawła II KUL. Lista wszystkich eksponatów na końcu wpisu.

Jak podkreśla organizator: celem wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który przekonywał, że kultura musi mieścić w sobie pełną prawdę o człowieku, zarówno tę w wymiarze naukowym, jak i tę, którą zawiera w sobie religia, by czynić go  w pełni człowiekiem, osobą. W ujęciu Wojtyły kultura, którą człowiek tworzy i przez którą jest jednocześnie kształtowany, winna być zanurzona w wartościach moralnych wypływających wprost z Ewangelii. Sztuce i nauce wyznaczył rolę nośnika tych wartości.

Polecamy uwadze niezwykle ciekawy program online towarzyszący wystawie. Pierwsze spotkanie już 23 marca!

Krucyfiks, pracownia lubelska (?); pocz. XVII w.; rzeźba pełnoplastyczna; drewno, resztki zaprawy kredowo-klejowej; wys. 216 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL III-333; krucyfiks stanowił część ołtarza polowego na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (9 VI 1987)

Spis wypożyczonych obiektów:

1. Krucyfiks, pracownia lubelska (?); pocz. XVII w.; rzeźba pełnoplastyczna; drewno, resztki zaprawy kredowo-klejowej; wys. 216 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL III-333; krucyfiks stanowił część ołtarza polowego na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (9 czerwca 1987 r.)
  2. Tron z herbem papieskim używany przez Jana Pawła II podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 9 czerwca 1987 r.; proj. Maria Chomentowska (1924-2013), stolarnia KUL; 1987; drewno, warstwy malarskie, złocenia; wys. 207,5 cm, szer. 91,5 cm, głęb. 71,5 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL X-1772
  3. Sutanna kapłańska ks. Karola Wojtyły, przełom lat 60 i 70. XX w.; wys. 146 cm, szer. 46 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL VII-1775; dar ks. Alojzego Czarnoty z Domu Księży Emerytów w Lublinie
  4. Biret ks. Karola Wojtyły, przełom lat 60 i 70. XX w.; śr. 19 cm, wys. 15,5 cm; boki 15,5 x 15,5 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL VII-1774; dar ks. Alojzego Czarnoty z Domu Księży Emerytów w Lublinie
  5. Stuła ks. Karola Wojtyły, przełom lat 60 i 70. XX w.; dł. 237 cm, szer. 14 cm; Muzeum KUL; nr inw. MU KUL VII-1245; dar ks. Alojzego Czarnoty z Domu Księży Emerytów w Lublinie
  6. Model pomnika Jana Pawła II ze Stefanem kard. Wyszyńskim, Jerzy Jarnuszkiewicz (1919-2005); 1988, rzeźbienie, gips.; wys. 62 cm, Muzeum KUL; nr inw. MU KUL III-1771;
  7. Ernst Günter Hansing (1929-2011) Portret Ojca Św. Jana Pawła II – „Joannes Paulus PP II”, Niemcy, 1980/1981, litografia na papierze, wym. 107,5 x 78,5 cm; Instytut Jana Pawła II KUL, dar Jem Joachima kard. Meissnera z 2004 r.
  8. Głowa Jana Pawła II, Gustaw Zemła (ur. 1 XI 1931 r.), 1994, brąz, odlew, wys. 69 cm, Muzeum KUL, dar artysty