„Kwiat Europy” w Muzeum Regionalnym w Jaworze

30.05.-27.09.2020

Malarstwo zachodnioeuropejskie stanowi niewielką część naszych zbiorów. Ze względów artystycznych zasługuje jednak na szczególną uwagę. Tradycję gromadzenia obrazów malarzy obcych zapoczątkował już ks. kan. Jan Władziński (1861-1935), założyciel i pierwszy dożywotni kustosz Muzeum Uniwersyteckiego. W obliczu grabieżczej polityki okupanta, a także niefachowo sporządzonego spisu eksponatów z 1934 r., trudno jest nam dziś odtworzyć pierwotny stan posiadania. Przy jednym tylko obiekcie – portrecie „Marji Stuart” – jako miejsce jego powstania wskazano wtedy Włochy: „malowidło olejne na tacy żelaznej włoskiego pędzla”. Obcą proweniencję mogły mieć także dzieła namalowane w technice olejnej na blasze. Odnaleziona niedawno strata wojenna – wizerunek „Matki Bożej z Dzieciątkiem” być może także wyszedł spod pędzla włoskiego malarza.