Leopold Gottlieb – między Wiedniem a Paryżem.

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na kolejny wykład towarzyszący wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”.

Tematem spotkania będzie:
Leopold Gottlieb – między Wiedniem a Paryżem
Wykład dr hab. Doroty Kudelskiej, prof. KUL

Termin: poniedziałek 15 stycznia, godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 248

Leopold Gottlieb to malarz, którego twórczość łączy się przede wszystkim z Paryżem. Tymczasem jego kontakty artystyczne były bardziej urozmaicone, co miało skutki zarówno plastyczne jak i towarzyskie. Najpierw artysta wystawiał w Wiedniu z Grupą Pięciu, potem bywał tam wielokrotnie i do 1930 r. należał do tamtejszego Kunstlerbund Hagen. Mieszkał też w innych miastach: w Monachium, Jerozolimie, Berlinie. Podobnie jak Jerzy/Georg Merkel, przed i po roku 1918 był artystycznym „łącznikiem” między Paryżem i Wiedniem, gdzie wyjechał na dłużej zaraz po zakończeniu I wojny światowej. To właśnie tu, po jego przedwczesnej śmierci koledzy z Hagenbundu zorganizowali dlań kommemoratywną wystawę, której nie notują opracowania twórczości artysty.
Dwa dzieła Gottlieba w zbiorach Krzysztofa Musiała prezentują różne tematy, różne techniki i różne okresy jego twórczości, można jednak dostrzec kilka rysów wspólnych. Ani Portret Xawerego Dunikowskiego ani Wioślarze nie mają nic z melancholijnego spokoju panującego w wielu innych figuralnych pracach artysty. Zwarte w nich napięcie emocjonalne i forma, w różny sposób prowadzą do austriackiego kręgu plastycznego oddziaływania.

Leopold Gottlieb, Portret Xawerego Dunikowskiego, 1906, fot. B. Szafrańska

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Wstęp wolny!

Leopold Gottlieb, Wioślarze, przed 1925, fot. B. Szafrańska