Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

W piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli IWP*” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości.
Wystawa przedłużona do 30 września 2018.

Maria Chomentowska przy eksperymentalnym meblu ze sklejki, ok. 1962, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

Stworzone przez Chomentowską krzesła „pająk” i „płucka” uznawane są powszechnie za ikony polskiego designu. Ważne miejsce w dorobku projektantki zajmują także meble dziecięce (zwłaszcza zestawy mebli tzw. rosnących) oraz szkolne, tworzone w ramach realizowanego przez IWP programu kompleksowego wyposażenia szkół „tysiąclatek”. Jej autorstwa jest też szereg funkcjonalnych mebli mieszkaniowych – m.in. krzeseł, stolików, szaf, sekretarzyków, łóżek nastawnych, półek-regałów, foteli rozkładanych, tzw. amerykanek – wdrożonych do masowej (seryjnej) produkcji.

Krzesło „Płucka”, 1956, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

Zespół foteli do poczekalni Rektoratu KUL, koniec lat 80., fot. Violetta Khviatskowich

To jednak na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powstało jej opus magnum – aranżacje niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego na ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, a także Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym (łącznie kilkadziesiąt realizacji powstałych na przestrzeni bez mała 40 lat). Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne meble ze wszystkich okresów jej twórczości, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów. W Kampusie Głównym KUL wytyczona została ścieżka po najważniejszych realizacjach projektantki.

„Wszystko, co tworzyła, było proste, masywne… z litego drewna. Wszystko mieściło się w prostych figurach geometrycznych – przede wszystkim w kwadracie, prostokącie, trójkącie, czasem w kole” – tak Marię Chomentowską wspomina ówczesny prorektor prof. dr hab. Stefan Sawicki, który w połowie lat 70. XX w. zaprosił projektantkę do współpracy przy modernizacji wnętrz KUL-u.

*Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie – to jeden z pierwszych w Europie ośrodków badawczych w zakresie wzornictwa i ergonomii (od 1950 r.). Obecnie jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo- Rozwojowego, zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy – poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Krzesło „Pająk”, 1956, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

Wystawa w Gmachu Głównym KUL
23 marca – 30 września 2018

Wernisaż wystawy 23 marca, godz. 18.30, hol Gmachu Głównego KUL

Wystawę przygotował zespół kuratorski pod kierunkiem dyrektora muzeum Krzysztofa Przylickiego w składzie:

Monika Blondzik, Oktawia Butrym, Wojciech Cybula, Jakub Członka, Violetta Khviatskovich, Ewa Oleszczuk, Justyna Piesak, Iwona Ponieważ, Michał Rusin, Bernadetta Szymoniak, Natalia Telesz, Maria Toporek, Aneta Wielgosz.

Scenografia: Karolina Fandrejewska
karolinafandrejewska.com

Aula im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, KUL, fot. Violetta Khviatskowich

Wydarzeniem towarzyszącym jest autorska wystawa fotografii Violetty Khviatskowich, zatytułowana Obecność w nieobecności. Pochodząca z Białorusi artystka, studentka historii sztuki KUL, stara się uchwycić ślady twórczej obecności Marii Chomentowskiej w idealnie zaprojektowanych przestrzeniach KUL i realizacjach meblarskich. Seria zdjęć tworzy jedną całość, tak jak i spójną całość stanowi wnętrze uniwersytetu.
Wystawę można oglądać w  Galerii 1 im. B. Słomki działającej przy Instytucie Historii Sztuki KUL (Gmach Główny, 2 p.), w terminie 23.03. – 30.04.2018.

Fotorelacja z wernisażu