Rok Dantego Alighieri i nowy obraz w Muzeum KUL

Muzeum KUL otrzymało nowy obraz do zbiorów. Dzieło włoskiego artysty Corrada Veneziana wpisuje się w akcję upamiętnienia poety Dantego Alighieri.

W tym roku przypada 700. rocznica śmierci wielkiego poety i filozofa Dantego Alighieri. Z tej okazji, mimo pandemii, odbywa się szereg akcji. Jedną z nich jest realizowany pod patronatem włoskiego Ministerstwa Kultury międzynarodowy projekt ISBN Dante. Jego partnerem jest KUL. W ramach akcji na uniwersytecie prezentowany jest obraz Corrado Veneziano, inspirowany Boską komedią.

Projekt ISBN Dante ma na celu popularyzację osoby i twórczości Dante Alighierego. Ma to być również symboliczny hołd dla geniuszu wielkiego poety, a także wyraz solidarności ludzi kultury odwołujących się do chrześcijańskich korzeni europejskiej cywilizacji. W jego ramach włoski malarz Corrado Veneziano stworzył 33 wielkie obrazy olejne, które w maju tego roku będą eksponowane w Rzymie w Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Bezpośrednią inspiracją tych płócien jest Boska komedia i magia liczb (tytułowy ISBN), która tak bardzo fascynowała Dantego.

Uwerturą do wystawy jest akcja zaplanowana przez malarza na tegoroczny Dzień Dantego. Artysta wysłał do wielu instytucji kulturalnych różnych państw miniatury swoich obrazów z prośbą o wyeksponowanie ich 25 marca. Tego właśnie dnia, 25 marca,  w Wielki Piątek 1300 roku rozpoczyna się akcja Boskiej komedii – największego dzieła słynnego poety i filozofa – podróż przez Piekło, Czyściec i Raj. Do udziału w tym projekcie został zaproszony również KUL. Znakiem tego uczestnictwa jest miniatura obrazu Corrada Veneziana (oryginał namalowany osobiście przez artystę), którą mogą Państwo oglądać na I piętrze Głównego Gmachu KUL.

Tutaj więcej o projekcie.