Wystawa „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL”

Wystawa prezentuje efekty prac konserwatorskich przeprowadzonych przy dziewięciu rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (program „Wspieranie działań muzealnych”, zadanie: „Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap I – rzeźby ołtarzowe”).

Zbiory muzealne KUL kryją jedną z najcenniejszych kolekcji nowożytnej plastyki sakralnej w Polsce – dzieła słynnych XVIII-wiecznych warsztatów rzeźbiarskich – m.in. Jana Eliasza Hoffmana (około 1690–1751) i Sebastiana Zeisla (czynny 1745 – około 1780).

Na KUL trafiły w 1956 r. za zgodą Centralnego Zarządu Muzeów z zasobów składnicowych w Kozłówce i służyć miały edukacji studentów historii sztuki. Już wtedy ich stan był bardzo zły. Z tego też względu na początku lat 60. XX w. rzeźby pokryte zostały grubą warstwą wosku. Była to wówczas najbardziej popularna metoda zabezpieczenia polichromii i złoceń przed dalszą degradacją. To dzięki podjętym wtedy krokom możemy dziś oglądać autentyczne XVIII-wieczne warstwy wykończeniowe.

W przypadku obiektów muzealnych najczęściej podejmuje się działania mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytku oraz zahamowanie procesów jego destrukcji. Takie też założenia przyświecały naszym konserwatorom. Ocalenie starych warstw malarskich i złoceń bywa jednak zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne, niż położenie ich na nowo.

Honorowy patronat nad wystawą objął JE Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

Autorem aranżacji plastycznej ekspozycji jest Karolina Fandrejewska, znana polska scenografka i kostiumografka.

Wystawie towarzyszy katalog, zawierający najnowsze ustalenia atrybucyjne i faktograficzne oraz dokumentację konserwatorską.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

program: Wspieranie działań muzealnych
zadanie: Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap I – rzeźby ołtarzowe
czas realizacji: 15 II – 31 XII 2018
autorzy projektu: Anna Szlązak-Nowak, Krzysztof Przylicki
prace konserwatorskie: Konserwacja Dzieł Sztuki Grzegorz Gołubiak

Spis rzeźb objętych pracami konserwatorskimi:

Rzeźby apostołów św. św. Piotra (?), Jana, Bartłomieja i Andrzeja oraz nieokreślonego świętego (w inwentarzu Muzeum KUL określanego jako św. Paweł), przypisywane Sebastianowi Zeislowi (czynny 1745 – około 1780) i jego warsztatowi, 3. ćw. XVIII w.

Rzeźba św. Kazimierza Jagiellończyka, wiązana z kręgiem Jana Eliasza Hoffmana (około 1690-1751), poł. XVIII w.

Rzeźby dwóch aniołów, dzieło nieokreślonego warsztatu puławskiego (?), po poł. XVIII w.

Rzeźba Chrystusa jako Salvatora Mundi (w inwentarzu Muzeum KUL błędnie określana jako Bóg Ojciec) łączona z krzeszowskim warsztatem Antona Dorazila (około 1695-1759), po poł. XVIII wieku.

Media o wystawie:

Złoto, które pamięta XVIII w. KUL pokazuje cenny zbiór – Gazeta Wyborcza Lublin (2018-12-08)

XVIII-wieczne rzeźby od lat leżały w magazynie na KUL. Teraz można je zobaczyć – Dziennik Wschodni (2018-12-09)

Drugie życie rzeźb – Panorama Lubelska, TVP3 Lublin (2018-12-09)

Skarby sztuki w Muzeum KUL – Polskie Radio Lublin (2018-12-09)

Wystawa Odzyskany blask (fotogaleria) – Polskie Radio Lublin (2018-12-09)

Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL – fotogaleria na fanpage’u Muzeum KUL (2018-12-12)

Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL – TV KUL (2018-12-13)

Reportaż w STOP Kultura – TVP3 Lublin (2018-12-20; od 00:19:37)

Audycja Halo Kultura – Polskie Radio Lublin (2018-12-21)