Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Wystawa „kierunek SZTUKA” to wyjątkowa okazja do zapoznania się z obrazami i rysunkami najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.

Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Trwające właśnie prace koncepcyjno-budowlane, uniemożliwiające eksponowanie dzieł w Lublinie, stały się impulsem do wytypowania najcenniejszych muzealiów i pokazania ich szerokiej publiczności w ramach czasowej prezentacji.

Scenariusz wystawy i aranżacja: dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL; koordynacja: Magdalena Mucha; opieka konserwatorska: Przemysław Adamowski; montaż: Zbigniew Dardzyński, Jarosław Kurpiewski

Wystawa czynna do 24 listopada 2021 r. W czasie zwiedzania obowiązuje przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

Zaproszenie Ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego, Rektora KUL: