Kolejna dotacja na konserwację rzeźb ze zbiorów Muzeum KUL

Miło nam poinformować, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał dotację Muzeum KUL w ramach programu Wspieranie działań muzealnych, na zadanie „Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap III, ostatni – rzeźby ołtarzowe” (trzeci najwyżej oceniony wniosek).

Do tej pory, dzięki ministerialnym dotacjom z lat 2018-2019 (etap I i etap II) możliwa była konserwacja 14 rzeźb (łączna kwota dotacji wyniosła: 164 545 PLN). Kolejnych 8 figur zostało odrestaurowanych ze środków własnych KUL. Wytypowane w III etapie rzeźby ołtarzowe to ostatnie obiekty tego typu w zbiorach Muzeum KUL wymagające pilnej interwencji konserwatorskiej. Stan pozostałych figur nie budzi zastrzeżeń.

Muzeum KUL – co, gdzie, kiedy?

1 lutego br. decyzją Rządu RP zostały ponownie otwarte muzea. Przerwa w udostępnianiu zbiorów muzealnych trwała prawie trzy miesiące. W tym czasie aktywność instytucji kultury przeniosła się do sieci. Odbywały się niezliczone ilości oprowadzań i wykładów on-line, rozwijano wirtualne katalogi zbiorów. Przekonaliśmy się jednak, że aktywność w Internecie nie zastąpi prawdziwego kontaktu z muzealiami. Cieszymy się, że możecie Państwo na powrót realnie uczestniczyć w naszej ofercie kulturalnej, a jest ona bogata.

Wystawa w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze ponownie otwarta!

Pragniemy poinformować, że od 1 lutego 2021 roku Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Obecnie prezentowana jest tam wystawa ze zbiorów Muzeum KUL – Kierunek Sztuka. Malarstwo europejskie XVI-XIX w.

Na wystawie eksponowane są cenne przykłady malarstwa zachodnioeuropejskiego, m.in. wysokiej klasy obraz „Ecce Homo” niderlandzkiego naśladowcy Juana de Flandes (1460-1519), „Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami” flamandzkiego manierysty Martena van Valckenborcha (1535-1612), „Kordegarda małp” nieznanego z nazwiska artysty z kręgu Davida Teniersa mł. (1610-1690), a także portrety Leona Michała Radziwiłła (1722-1751) i jego małżonki Anny Ludwiki z Mycielskich znakomitego niemieckiego portrecisty polskiego pochodzenia Christopha Friedricha Reinholda Lisiewskiego (1725-1794).

Ponowne otwarcie Muzeum KUL

Od 1 lutego 2021 r. ponownie można oglądać wystawę WYDOBYTE Z CIEMNOŚCI. WYSTAWA SCENOGRAFII SCENY PLASTYCZNEJ KUL. Wystawa zostaje przedłużona do 31 maja 2021 r.

Muzeum czynne od poniedziałku do piątku w godz.: 13.00-16.00

„Wzrok biegnie po wydarzeniach, twarzach, fakturach i tym wszystkim, co ujawnia światło. Dramaturgia dostrzeżonego obrazu niesie w sobie coś, co każe się zatrzymać, utrwalić. Spotykamy się z tajemnicą, do której pragniemy zajrzeć, dotknąć, zbliżyć się do niej, a może i poznać. Nosimy w sobie takie potrzeby poznania tego, co w nas i wokół nas. Czas potęguje to wezwanie i każe odważnie zanurzyć się w ten mrok będący częścią naszego niepokoju. Wędrując różnymi drogami, najczęściej z teatrem spotykam znaki, które prowadzą na ścieżki, których zwieńczenie bardziej przeczuwam niż jestem pewien. Zobaczony obraz nie potrzebuje deformacji, stylizacji czy udziwnienia. Nosi w sobie prawdę, której pragnienie dostrzeżenia jest sensem tworzenia”.

Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL