Kolejny wykład towarzyszący wystawie w Muzeum KUL wygłosi prof. dr hab. Lechosław Lameński. Tematem będzie twórczość rzeźbiarza i malarza Bolesława Biegasa. Zapraszamy 12 lutego!
Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie:
„Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.
Tematem spotkania będzie:
Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas polski artysta rzeźbiarz we Francji.
Wykład prof. dr hab. Lechosława Lameńskiego
Termin: poniedziałek 12 lutego, o godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 243
Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954), urodzony na Mazowszu w biednej rodzinie chłopskiej. Dzięki pomocy sponsorów studiował rzeźbę w krakowskiej ASP, pod kierunkiem Konstantego Laszczki, następnie wyjechał do Paryża, w którym odniósł niebywały sukces artystyczny i pozostał do końca życia. Ogromne uznanie i międzynarodową popularność, przyniosły mu – w okresie do 1918 roku – liczne oryginalne secesyjno-symboliczne rzeźby. Po zakończeniu I wojny światowej jego pasją stało się malarstwo (kompozycje symboliczne i portrety) a następnie działalność literacka (napisał kilka dramatów). Zapomniany niemal całkowicie w 20-leciu międzywojennym, w chwili obecnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy chętnie kupują jego rzeźby.
Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.