SZTUKA JEST KUL. ZBIORY MUZEUM KUL W MALBORSKIM ZAMKU

SZTUKA JEST KUL.
ZBIORY MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II W MALBORSKIM ZAMKU
Część I: MALARSTWO i RYSUNEK
Muzeum Zamkowe w Malborku
Sala wystaw czasowych na Zamku Wysokim
19 stycznia – 30 września 2018

Wystawa w Malborskim Zamku zorganizowana w roku jubileuszu 100-lecia KUL jest zapowiedzią nowej stałej ekspozycji muzeum uniwersyteckiego. Rozpoczęte właśnie prace koncepcyjno-budowlane, uniemożliwiające eksponowanie dzieł w Lublinie, stały się impulsem do wytypowania najcenniejszych muzealiów i pokazania ich szerokiej publiczności w ramach czasowej prezentacji.

Kolekcja sztuki KUL powstała w wyniku połączenia niezwykłej hojności i wielkiego zaufania kolekcjonerów do katolickiego uniwersytetu. Posiadanie tak cennych zbiorów stanowi powód do dumy, ale też duże wyzwanie. Depozyt zaufania donatorów zobowiązuje bowiem do prowadzenia zakrojonej na szeroką skalę działalności popularyzatorskiej i naukowej.

Wystawa podzielona została na kilka części rozmieszczonych w wybranych wnętrzach Zamku Średniego i Wysokiego. 19 stycznia br. nastąpiło uroczyste otwarcie części pierwszej obejmującej malarstwo i rysunek mistrzów polskich i obcych od XVI do 1. poł. XX w. Najliczniej reprezentowane są dzieła pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich, Stanisławy i Tadeusza Witkowskich oraz Joanny Gliwy.

O wysokiej randze uczelnianych zbiorów najdobitniej świadczy obecność obrazów i rysunków tak uznanych artystów jak Piotr Michałowski, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek i Rafał Malczewscy, Zygmunt Ajdukiewicz, Włodzimierz Tetmajer, Józef Pankiewicz, Józef Mehoffer, Józef Rapacki, Stanisław Kamocki, Władysław Jarocki, Stefan Filipkiewicz i in. Niezwykle interesująco rysuje się także kolekcja nowożytnego malarstwa europejskiego, obejmująca dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego.

Równolegle do wystawy malarstwa i rysunku zobaczyć można średniowieczne rzeźby śląskie ze zbiorów KUL, które uzupełniły malborską kolekcję plastyki gotyckiej, zatytułowaną „Święci orędownicy”.

20 kwietnia br. nastąpi druga odsłona wystawy, na której zaprezentowana zostanie kolekcja porcelany i szkła z czołowych wytwórni europejskich.

Wszystkie obiekty z KUL oznaczone będą logiem Muzeum KUL.

Kuratorzy – autorzy koncepcji wystawy:
Ewa Witkowicz-Pałka (MZM)
Krzysztof Przylicki (MU KUL)

Opieka konserwatorska: Jolanta Ratuszna, Agnieszka Ruszkowska
Oprawa plastyczna: Mariusz Stawarski