ODCIENIE SZTUKI. Dzieła ze zbiorów Muzeum KUL

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Lubelskiej – Wieży Trynitarskiej
ul. Królewska 10, Lublin
Termin: 1 maja – 31 października 2024

Wystawa w Muzeum Archidiecezji Lubelskiej – Wieży Trynitarskiej, czyli w samym sercu Lublina, ukazuje tę część zbiorów Muzeum KUL, które rzadko opuszczały magazyny muzealne bądź jeszcze nie były eksponowane! Będzie to zatem wyjątkowa okazja do obcowania z zabytkami artystycznymi lubelskiej uczelni, a także do zapoznania się z dziejami kolekcji – przede wszystkim jej twórcami i darczyńcami.

Na wystawie znajdziemy liczne przykłady XIX i XX-wiecznego malarstwa, w tym pokaźny zbiór prac Wojciecha Flecka (1903-1972), Stanisława Noakowskiego (1867-1928) czy Nikifora Krynickiego (1895-1968). Warte uwagi są: monumentalny obraz Władysława Barwickiego(1865-1933) czy przepiękny pastel namalowany przez Cécile Chalus (ok.1865-1941) oraz wiele innych przykładów malarstwa, rysunków czy grafiki. Prezentujemy przepiękne pejzaże (m.in. pędzla Stanisława Czajkowskiego, Odo Dobrowolskiego) oraz nietuzinkowe portrety (w tym malarza orientalisty Stanisława Chlebowskiego).
Pokaz dopełnią wybrane przykłady porcelany z wiodących europejskich manufaktur oraz szkła, sreber i brązów zaprezentowane w zabytkowych witrynach.

Więcej informacji i godziny otwarcia: https://trynitarska.diecezja.lublin.pl/