SZTUKA WĘDRUJĄCA

W pierwszej i trzeciej sali wyeksponowane są nadto ceramika i szkło z najprzedniejszych wytwórni europejskich. Do unikatów w kolekcji należą m.in. figurka Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem Johanna Joachima Kändlera (1706-1775), czarka ze spodkiem, której złote koronkowe kartusze zdobią miniatury rodzajowe oraz trzy talerze z „naturalnymi kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi” ze słynnej zastawy stołowej Reliefzierat, zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego dla tamtejszego zamku. Wśród szkieł godne uwagi są zwłaszcza XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz doskonałe jakościowo wyroby ze słynnej huty szkła Josephine hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie.

Fragment ekspozycji porcelany w pałacowej jadalni

Wystawa stwarza wyjątkową okazję do spotkania wielkopolskiej publiczności z nieprezentowanymi dotychczas w regionie zbiorami artystycznymi lubelskiej uczelni, a także do zapoznania się z dziejami kolekcji – przede wszystkim jej twórcami i darczyńcami.

Tytułowa wędrówka to nie tylko dosłowna droga, jaką przemierza kolekcja (do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce,
w Zamku Królewskim w Warszawie, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy w Zamku Książ w Wałbrzychu), ale przede wszystkim nawiązanie do historii tych dzieł, które cieszyły niegdyś oczy kolekcjonerów, a teraz występują w roli eksponatów muzealnego.

Media o wystawie:

Wystawa „Sztuka wędrująca” – TVP3 Poznań (2019-11-19)

Wędrująca sztuka – Radio CENTRUM 106.4 (2019-11-22)

Z KUL-u do Dobrzycy – TV PROART (2019-11-22; od 00:18:20)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *