Wystawa prac Jerzego Turnaua w Muzeum w Przeworsku

Do niedawna w Muzeum KUL można było oglądać pierwszą w Polsce wystawę malarstwa Jerzego Turnaua – ziemianina, rolnika, a także artysty malarza i literata. Teraz ekspozycja „Jerzy Turnau (1869-1925). Ars e[t] terra” będzie prezentowana w Muzeum w Przeworsku w Pałacu Lubomirskich. Będzie ją można oglądać do 6 sierpnia 2017 r.

Na wystawie, przygotowanej przez Muzeum KUL, zaprezentowanych zostanie ponad 40 prac malarskich, szkiców – portretów oraz scen z życia wsi, jak również archiwalne fotografie, powieści Jerzego Turnaua z lat 1901-1923, opatrzone jego ilustracjami (m.in. „Łodzie bez steru”, „Mona Lisa. Pamiętnik człowieka żonatego”, „Nowa szkoła”) oraz 5-tomowy podręcznik „Uprawa roli i roślin”. Dzieła pochodzą w większości z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Klasztoru OO. Bernardynów w Przeworsku i ze zbiorów Muzeum w Przeworsku.

Nieistniejący już dwór Turnauów w Mikulicach pod Przeworskiem, fot. ze zbiorów rodzinnych

Jest to pierwsza monograficzna wystawa malarska nietuzinkowego człowieka, jakim był Jerzy Turnau: „Doskonały rolnik i  administrator. Ma on duże zasługi w podniesieniu rolnictwa w Polsce. Dzieła jego na tematy rolnicze są jeszcze dziś aktualne” – pisał urodzony w 1893 r. w Siennowie Ludomir Kościesza Wolski. Z inicjatywy Jerzego Turnaua we Lwowie w 1919 roku założone zostały Wyższe Kursy Ziemiańskie skierowane do ziemian, właścicieli majątków. Oprócz studiów teoretycznych, słuchaczy obowiązywały praktyki w najlepiej prowadzonych majątkach ziemskich. Takim majątkiem były Mikulice k. Kańczugi, którego właścicielem był Turnau: „Gospodarstwo w Mikulicach należało do przodujących pod względem postępu i nowoczesności, tak w uprawie zbożowej (specjalne odmiany zbóż mikulickich), jak również hodowli bydła, mleczności, administracji i społecznego podejścia do pracowników.” (S. Cieński, Zamykam oczy i widzę…, Wydawnictwo LTW 2015).

fot. Katarzyna Ignas
fot. Katarzyna Ignas

17 lipca – 6 sierpnia 2017

Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
ul. Park 2
37-200 Przeworsk

http://muzeum.przeworsk.pl/

fotorelacja z wernisażu: http://www.kul.pl/28-07-2017-otwarcie-wystawy-jerzy-turnau-1869-1925-ars-e-terra-quot-w-muzeum-w-przeworsku,gal_16275.html

fot. Katarzyna Ignas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *