Zapraszamy na wykład o wszechstronnym, kontrowersyjnym artyście i…. matematyku Leonie Chwistku.
Poniedziałek, 14 maja, godz. 17.00, s. 243.
Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie:
„Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.
Tematem spotkania będzie:
Zbyt wiele rzeczywistości – Leon Chwistek i Formiści
Wykład dr. Marcina Pastwy
Termin: 14 maja 2018, godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 243
Leon Chwistek (1884-1944) logik, matematyk i filozof, ale także malarz, współtwórca formizmu, pierwszego awangardowego ruchu artystycznego w Polsce i strefizmu, własnej koncepcji malarskiej. Krakowianin z urodzenia i Lwowianin z wyboru, przyjaciel Bronisława Malinowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), z którym toczył zażarte spory na temat sztuki. Prezentowana na wystawie praca, przedstawiająca nieskromne studium aktu kobiecego z jednej strony, a na rewersie pokryta „tajemniczymi” formułami, staje się okazją do przedstawienia relacji między sztuką a filozofią, a na ich tle ukazania kontekstu ówczesnego życia artystycznego i prześledzenia dyskusji na temat nowoczesności, rodzącej się u zarania polskiej niepodległości.
Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.