Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas polski artysta rzeźbiarz we Francji.

Kolejny wykład towarzyszący wystawie w Muzeum KUL wygłosi prof. dr hab.  Lechosław Lameński. Tematem będzie twórczość rzeźbiarza i malarza Bolesława Biegasa. Zapraszamy 12 lutego!

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie:
„Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.

Tematem spotkania będzie:
Ze wsi mazowieckiej do Paryża. Bolesław Biegas polski artysta rzeźbiarz we Francji.
Wykład prof. dr hab.  Lechosława Lameńskiego

Termin: poniedziałek 12 lutego, o godz. 17.00
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, Lublin
Gmach Główny – sala 243

 

Bolesław Biegas, W modlitwie, 1902-1904, brąz, wys. 51 cm

Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954), urodzony na Mazowszu w biednej rodzinie chłopskiej. Dzięki pomocy sponsorów studiował rzeźbę w krakowskiej ASP, pod kierunkiem Konstantego Laszczki, następnie wyjechał do Paryża, w którym odniósł niebywały sukces artystyczny i pozostał do końca życia. Ogromne uznanie i międzynarodową  popularność, przyniosły mu – w okresie do 1918 roku – liczne oryginalne secesyjno-symboliczne rzeźby. Po zakończeniu I wojny światowej jego pasją stało się malarstwo (kompozycje symboliczne i portrety) a następnie działalność literacka (napisał kilka dramatów). Zapomniany niemal całkowicie w 20-leciu międzywojennym, w chwili obecnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy chętnie kupują jego rzeźby.

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Harmonogram wykładów.

Bolesław Biegas, Sarkofag (Śpiący Bóg), 1902-1903, brąz, wys. 33,5 cm, szer. 34 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *