SZTUKA JEST KUL. Część II: CERAMIKA i SZKŁO

SZTUKA JEST KUL. ZBIORY MUZEUM KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II W MALBORSKIM ZAMKU Część II: CERAMIKA i SZKŁO
Muzeum Zamkowe w Malborku, wnętrze historycznej Łaźni na Zamku Średnim
20 kwietnia – 30 września 2018

20 kwietnia br. nastąpi otwarcie drugiej części wystawy „Sztuka jest KUL”. Tym razem w malborskim Zamku zaprezentowana zostanie ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL. Na szczególne uznanie w tej grupie zabytków zasługują zwłaszcza wyroby miśnieńskie – m.in. unikatowa figurka Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem Johanna Joachima Kaendlera (1706-1775) oraz czarka ze spodkiem, której złote koronkowe kartusze zdobią miniatury rodzajowe, a na niezamalowanych partiach „przemykają” owady rzucające delikatny cień. Szczególne zainteresowanie specjalistów wzbudzają także trzy talerze z „naturalnymi kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi” ze słynnej zastawy stołowej „Reliefzierat”, zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego (1712-1786) dla tamtejszego zamku.

Wśród szkieł godne uwagi są zwłaszcza XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz doskonała jakościowo grupa wyrobów ze słynnej huty szkła „Josephine” hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie.

Kuratorzy – autorzy koncepcji wystawy: Ewa Witkowicz-Pałka (MZM), Krzysztof Przylicki (MU KUL)
Opieka konserwatorska: Jolanta Ratuszna, Agnieszka Ruszkowska
Oprawa plastyczna: Mariusz Stawarski