Wystawa w Muzeum KUL oraz na 1 p. holu Gmachu Głównego KUL 3 czerwca – 7 października 2022 r.
Prawda w Miłości. Dzieło ks. Idziego Radziszewskiego to wystawa poświęcona sylwetce założyciela i pierwszego rektora KUL oraz początkom funkcjonowania uniwersytetu. Ekspozycja została przygotowana w roku 100. rocznicy śmierci ks. Idziego Radziszewskiego (2022), a jednocześnie w 100-lecie istnienia Towarzystwa Przyjaciół KUL, które powstało jako instytucja troszcząca się o podstawy materialne i propagująca myśl katolicką w społeczeństwie odrodzonej Ojczyzny.
Zaprezentowana na ekspozycji przedwojenna historia pierwszej lubelskiej uczelni wskazuje na wielkie znaczenie idei ks. Radziszewskiego dla rozwoju polskiej nauki. Pierwsza katolicka wszechnica stała się bowiem jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w przedwojennej Polsce, zyskując uznanie również za granicą. Sukces uczelni to zasługa wielu oddanych osób, które swoją cierpliwością i niezłomnością zdołały w trudnych czasach odradzającej się Polski powołać do życia nowoczesny uniwersytet. Prawda w Miłości (Veritas in caritate), jedno z wezwań patronalnych lubelskiej Alma Mater, wyraża ideę uniwersytetu, konsekwentnie realizowaną przez pierwszego rektora i jego następców.
Wystawa w Muzeum KUL 8 czerwca – 7 października 2022 r.
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pt. KAROL JAROSZYŃSKI (1878-1929). „Uważam za obowiązek umożliwić narodowi polskiemu założenie uniwersytetu katolickiego”, która odbędzie się 8 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum KUL. Inauguracji ekspozycji będzie towarzyszyć prezentacja książki ks. prof. Antoniego Dębińskiego oraz prof. Magdaleny Pyter „Karol Jaroszyński. Atawistycznie obciążony wielkim hazardem życiowym”.
Ekspozycja ukazuje nietuzinkową postać Karola Jaroszyńskiego, finansisty i filantropa, jednego z założycieli Uniwersytetu Lubelskiego. Jest to odsłona kolejnej części wystawy poświęconej początkom uniwersytetu.
Na wystawie zaprezentowano unikatowe materiały udostępnione przez potomka Karola – Pana Józefa Jaroszyńskiego z Krakowa. Można zatem zobaczyć oryginały dokumentów, listów, plany majątków, plany finansowe oraz archiwalne zdjęcia. Obrazują one niezwykle barwny życiorys Karola Jaroszyńskiego. Ekspozycję dopełniają dokumenty dotyczące początków uczelni z Archiwum Uniwersyteckiego KUL.